Zaradi slabe vremenske napovedi bo opazovanje z naslovom Slovenija pod skupnim nebom prestavljeno iz 6. 9. 2019 na 20. 9. 2019 ob 20. uri pred OŠ Veržej.

V letu 2019 praznuje Mednarodna astronomska zveza IAU stoletnico svojega delovanja, zato je letošnje leto posvečeno astronomiji. Hkrati letos praznujemo še nekaj pomembnih obletnic: 410 let od prvih Galilejevih astronomskih opazovanj s teleskopom, 100 let od prve eksperimentalne potrditve Einsteinove splošne teorije relativnosti, 50 let od prvega pristanka človeške posadke na Luni in drugo. V počastitev teh pomembnih jubilejev bo po slovenskih izobraževalnih ustanovah in astronomskih društvih potekalo opazovanje z naslovom Slovenija pod skupnim nebom. V petek, 6. septembra 2019, se bomo ob 20.00 zbrali pred OŠ Veržej, kjer bomo ponovili prva Galilejeva opazovanja. S pomočjo replike Galijevega teleskopa, šolskim teleskopom in večjim amaterskim teleskopom bomo opazovali planet Jupiter s svojimi lunami, Saturn s svojim obročem in Luno. Na Luni bomo tudi poiskali mesto prvega in zadnjega pristanka plovila s človeško posadko.

Opazovanje je namenjeno učencem, njihovim staršem in vsem občanom. V primeru slabega vremena bo opazovanje odpadlo. O odpovedi bodo učenci obveščeni v šoli, prav tako bo obvestilo na šolski spletni strani.

Vljudno vabljeni.

Organizatorja: Mitja Govedič, učitelj FIZ in TIT, podpredsednik AD Orion in Matej Kraner, učitelj ZGO.