Skoči na glavno vsebino

V torek 25. 10. 2022 so bili priča delnemu Sončevemu mrku. Kljub temu da so nas zjutraj pozdravili oblaki, kasneje pa še dež, smo člani astronomskega krožka pod vodstvom mentorja Mitje Govediča ostali optimistični in smo peto šolsko uro začeli pripravljati opremo za šolsko opazovanje delnega mrka. Neprestano smo pogledovali proti zahodu, od koder se je širil pas jasnine. Čeprav so oblaki preprečili opazovanje prvih trenutkov mrka, pa so prvi sončni žarki pokukali kozi oblake okrog 11.30, tako da smo ob 11.45 začeli z opazovanjem. Po predhodnem vrstnem redu so se zvrstili vsi razredi in si mrk ogledali skozi varilsko steklo, zaščitna očala, šolski teleskop z zaščitnim filtrom in na zaslonu fotoaparata, ki je bil prav tako opremljen z zaščitnim filtrom. Polni vtisov smo z opazovanjem zaključili okrog 12.45.

Dostopnost